تبلیغات در اینترنتclose
GCL چیست
ads مکان تبلیغات شما
زمان جاری : دوشنبه 12 خرداد 1399 - 9:04 قبل از ظهر
نام کاربری :
پسورد :

ads ads ads ads
پاسخ جدید
تعداد بازدید 40
نویسنده پیام
marjanrad
آنلاین

ارسال‌ها : 5
عضویت: 19 /11 /1396
GCL چیست
GCL چیست جی سی ال یکی دیگر از محصولات ژئوسنتتیک میباشد که در واقع نوعی عایق بنتونیتی محسوب میشود. جی سی ال از یک لایه بنتونیت که معمولاً توسط دو لایه ژئوتکستایل که در اطرافش قرار داده شده است تشکیل میگردد. لایه بنتونیت موجود در جی سی ال پس از تماس با آب، به شدت متورم شده و نفوذپذیری سطح را به مقدار بسیار کمی میرساند.
مقاله مرتبط:ژئوتکستایل چیست؟
لایههای GCL به وسیله سیستم مکانیکی نیدل پانچ (Needle Punching machine) به یکدیگر متصل میشوند. لایههای نازک رس بنتونیتی از طریق سوزنکاری، کوکزنی و یا استفاده از مواد چسباننده (صمغی) در میان دو لایه ژئوتکستایل قرار گرفته است.جی سی ال یا آستر رسی در حقیقت لایه های آببند هیدرولیکی در مقابل حرکت سیالات میباشد.


مزایا و ویژگیهای جی سی ال
جی سی ال از یک هسته یکنواخت از رس بنتونیت سدیمی به عنوان لایه نفوذناپذیر نسبت به آب، تشکیل شده است. هنگامی که بنتونیت در تماس با آب قرار میگیرد، متورم شده و به لایه رسی با نفوذپذیری کم تبدیل میشود و به صورت یک حفاظ هیدرولیکی چند لایه فشرده در مقابل جریان آب عمل مینماید.
ازآنجا که ورقههای جی سی ال را میتوان با همپوشانی روی هم قرار داد، نصب آنها آسان است. با وجود این در هنگام طراحی باید توجه ویژهای نیز به پایداری شیب مبذول داشت.
از خصوصیات و مزایای پوشش GCL میتوان موارد زیر را برشمرد:
  1. خاصیت خود جوشی (Self Sealing) [*]خاصیت خود ترمیمی(Self-Healing) [*]چسبندگی مناسب به پوشش بتنی [*]هزینه قابل توجیه [*]زمان نصب و بهرهبرداری مناسب [*]قابلیت اجرا در شیبهای تند به خاطر وجود تحمل نیروی برشی کاربرد جی سی ال

    1. [*]پوشش نهایی محلهای دفن پسماند یا خاکهای آلوده (لندفیلها) [*]لایه محافظ ژئوممبران [*]ساخت غشاهای نفوذ ناپذیر در برابر بخار و گاز [*]لایه پوشش کف ثانویه [*]استفاده در کف و دیواره سدها، کانالها و مخازن ذخیره آب [*]لایههای ناتراوای جاذب آلودگی [*]عایق ثانویه برای مخازن سوخت و ذخیره مواد نفتی [*]پرده های آب بند

یکشنبه 03 آذر 1398 - 16:02
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر

برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.